20November2017

Swedish

Somaliska Riksförbundet I Sverige

Ururka isbahaysiga ummadda Soomaaliyeed ee Sweden

Förbundsstyrelsen

Vision

Visionen för Somaliska riksförbundet i Sverige är följande:

• Att svenska-somalier inte diskrimineras och förstår sina rättigheter och skyldigheter i det svenska samhället.

• Att öka jämställdheten bland män och kvinnor inom den svensk-somaliska gruppen i Sverige.

• Att den svensk-somaliska gruppens utbildningsnivå höjs avsevärt för att förbättra förutsättningarna för dem att lyckas i  samhället.

• Att förespråka full sysselsättning och arbete i syfte att öka självkänslan och bidra till den svenska välfärden.

• Att integrera nyanlända somalier genom samhällsinformation och stöd i tidigt skede för att motverka utanförskap.


Aragtida ururka Isbahaysiga Soomaaliyeed ee Iswiidhan waa:

• In aan Soomaalida Iswiidhan ku nool la takoorin, ayna gartaan xuquuqda ay leeyihiin iyo waajibaadka ka saaran bulsho weynta  Iswiidhan.

• In la kordhiyo sinnaanta ragga iyo dumarka bulshada soomaaliyeed ee reer Iswiidhan

• In la kobciyo heerkooda waxbarasho rag iyo dumarba si horumarkooda bulsho u hagaago.

• In ay u hawl galan waxqabad buuxa sida shaqada, waxbarashada iwm, si isku-kalsoonidoodu u kororto, gacanna uga geystaan    daryeelka bushada Iswiidhan..

• In soomaalida dalka ku cusub is- dhexgal bulsho sameeyaan si looga hortago ka qoqobnaan bulsho-taasoo ku imaanaysa in inta ay  cusub yihiin la siiyo taageero iyo weliba xogta bulsho-weynta Iswiidhan.


 

 

Ordförande

Habane Hassan

habane.hassan@srfs.se


 

 

Vice ordförande

Abdullahi Adan

abdullahi.adani@srfs.se

 

Sekreterare

Asha Ismail

asha.ismail@srfs.se

 

 

Kassör

Mohamed Said Sheikh Ali

mohamed.said@srfs.se

 

 

Organisationssamordnare

Abdiqani Jama Mohamed

abdiqani.mohamed@srfs.se

 

Ansvarig för sociala frågor

Abdullahi Elmi Mohamed

abdullahi.elmi@srfs.se

 

 

Kommunikationsansvarig

Mohammed Omer

mohammed.omer@srfs.se

 

   

 

Suppleant

Suad Moallim

suad.moallim@srfs.se

 

 

 

Suppleant

Abdullahi Osman Tarabi

abdullahi.tarabi@srfs.se

 

   

Suppleant 

Saynab Abukar Abdulle

saynab.abukar@srfs.se

 

 

Suppleant 

Maryan Ahmed Addan

maryan.ahmed@srfs.se

  

 

Suppleant

Liiban Guyo

liiban.guyo@srfs.se

     



leftSOMALISKA RIKSFÖRBUNDET I SVERIGE (SRF) är en demokratisk organisation som är politiskt och religiöst neutral. SRF: s huvudsakliga verksamhet är inriktad på den svenska-somaliska gruppen i Sverige.

Vårt diskussionsforum