23November2017

Swedish

Somaliska Riksförbundet I Sverige

Ururka isbahaysiga ummadda Soomaaliyeed ee Sweden

You are here: Om SRFS Organisation Förbundsstyrelsen Somalia Utbild. & Utveckling

Förbundsstyrelsen

Utbild. & Utveckling

Somaliska nomadlivet har alltid gjort det svårt för barnen att gå i skola. Införandet av ett somaliskt skriftspråk 1972 följdes av en kampanj för läs- och skrivkunnighet. En åttaårig grundskola skapades. Men utbildningsväsendet föll samman under inbördeskriget. Ett antal koranskolor fortsatte dock att fungera. Senare har grundskolor åter öppnats i en del områden. Vissa av dem får hjälp av FN, EU och västbaserade hjälporganisationer, andra av utländska islamiska grupper.

Somaliska riksförbundet i Sverige (SRFS) medlemsorganisationer är aktiva i utbildningsväsendet i Somalia. Sverige som land har bidragit till att våra medlemsorganisationer har kunnat ta del i utvecklingsarbetet genom bistånd. SRFS tillsammans med sina medlemsorganisationer genomför i Somalia tillsammans med lokala NGO:s i Somalia olika projekt som främjar demokrati, mänskliga rättigheter och utbildning.

 

 

Ordförande

Habane Hassan

habane.hassan@srfs.se


 

 

Vice ordförande

Abdullahi Adan

abdullahi.adani@srfs.se

 

Sekreterare

Asha Ismail

asha.ismail@srfs.se

 

 

Kassör

Mohamed Said Sheikh Ali

mohamed.said@srfs.se

 

 

Organisationssamordnare

Abdiqani Jama Mohamed

abdiqani.mohamed@srfs.se

 

Ansvarig för sociala frågor

Abdullahi Elmi Mohamed

abdullahi.elmi@srfs.se

 

 

Kommunikationsansvarig

Mohammed Omer

mohammed.omer@srfs.se

 

   

 

Suppleant

Suad Moallim

suad.moallim@srfs.se

 

 

 

Suppleant

Abdullahi Osman Tarabi

abdullahi.tarabi@srfs.se

 

   

Suppleant 

Saynab Abukar Abdulle

saynab.abukar@srfs.se

 

 

Suppleant 

Maryan Ahmed Addan

maryan.ahmed@srfs.se

  

 

Suppleant

Liiban Guyo

liiban.guyo@srfs.se

     



leftSOMALISKA RIKSFÖRBUNDET I SVERIGE (SRF) är en demokratisk organisation som är politiskt och religiöst neutral. SRF: s huvudsakliga verksamhet är inriktad på den svenska-somaliska gruppen i Sverige.

Vårt diskussionsforum